Sprijinirea incluziunii copiilor romi prin îmbunătățirea condițiilor de educație din comuna Cața, cod proiect PNR005, finanțat prin FRDS

Copiii din Cata și Drauseni au participat la activități ecologice exemplare în anul școlar 2023-2024

proiect început în cadrul  Programului Dezvoltare locală, Schema de granturi mici INTERVENȚII PRIORITARE PENTRU COMUNITĂȚILE ROME, Operator de Program Fondul Român de Dezvoltare Socială.

În anul școlar 2023-2024, elevii Școlii Gimnaziale Cata și ai Școlii Drauseni au demonstrat un angajament remarcabil față de protecția mediului printr-o serie de activități educative și practice, parte dintr-un proiect inovator de ecologizare și educație ecologică.

Etapa 1: Curs de Educație Ecologică

În luna octombrie 2023, copiii au participat la un curs informativ de o oră, unde au învățat despre:

Ce înseamnă să protejezi mediul înconjurător.
Beneficiile protejării mediului și efectele negative ale poluării.
Importanța sortării selective a deșeurilor și metodele corecte de reciclare.

Etapa 2: Activități Practice de Ecologizare

Ulterior, copiii, alături de profesori și personal din primărie, au fost implicați în activități practice de ecologizare. Aceștia, echipați corespunzător cu mănuși, saci de gunoi și clești, au curățat curtea școlii, parcurile și spațiile verzi din comună.

De asemenea, copiii au învățat să planteze corect copaci, arbuști și flori ornamentale, contribuind astfel la înfrumusețarea și îmbunătățirea mediului înconjurător. Activitățile de plantare au avut loc în două etape, una primăvara și una toamna, asigurând un impact durabil asupra comunității.

Impactul Proiectului

Participarea a 80 de elevi preșcolari și școlari a fost esențială pentru succesul acestui proiect. Copiii au dobândit cunoștințe valoroase despre protecția mediului și au învățat importanța implicării active în comunitate.

Materialele necesare, inclusiv mănuși, saci, truse medicale, șervețele umede și uscate, soluție dezinfectantă, clești, material săditor și ustensile pentru plantare, au fost asigurate pentru a facilita desfășurarea în condiții optime a activităților.

Concluzie

Această inițiativă a fost un pas important în educarea tinerelor generații despre responsabilitatea ecologică și în promovarea unui mediu mai curat și mai sănătos în comunitatea noastră. Mulțumim tuturor celor implicați și invităm toți membrii comunității să se alăture eforturilor noastre viitoare de protecție a mediului.

Acest anunț aduce la cunoștința publicului succesul activităților ecologice desfășurate de elevii din Cata și Drauseni și subliniază importanța educației ecologice în formarea unui viitor mai bun pentru toți.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

ACTIVITATE DE INFORMARE

- lansare proiect -

Promotorul de proiect UAT COMUNA CAȚA, vă invită la activitatea de informare cu privire la lansarea proiectului ”Sprijinirea incluziunii copiilor romi prin îmbunătățirea condițiilor de eucație din comuna Cața” acțiune ce va avea loc în data de 26.08.2022, ora 11:00 în Sala de Consiliu a Primăriei Cața.

Proiectul beneficiază de un grant în valoare de 49.196,22 € oferit de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Grabturi SEE în cadrul Programului Dezvoltare locală, Schema de granturi mici INTERVENȚII PRIORITARE PENTRU COMUNITĂȚILE ROME, Operator de Program Fondul Român de Dezvoltare Socială.

Perioada de implementare a proiectului este de 16 luni începând cu 01.08.2022